انسان‌های سرسخت افراد خاص یا دارای توانایی‌های ویژه نیستند. با مطالعه کتاب سرسختی به خوبی درک می‌کنیم که افراد سرسخت این قدرت را دارند که پای حرف خودشان بایستند، عزم راسخ خودشان را حفظ کنند و با وجود تجربه‌های شکست و روزهای تلخ و سخت، انگیزه خودشان را حفظ کنند.

در ادامه این مقاله قصد داریم کتاب سرسختی اثر آنجلا داکورث را به صورت خلاصه مرور کنیم و درس‌های مهم و اساسی که در این کتاب به چشم می‌خورد را در زندگی و کسب و کار خود به کار بگیریم. این کتاب یکی از پرفروش‌ترین آثاری است که در زمینه رشد و توسعه فردی نوشته شده است. در صورتی که تمایل دارید با درس‌هایی از کتاب سرسختی آشنا شوید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

آشنایی با آنجلا داکورث نویسنده کتاب سرسختی

آنجلا داکورث(به انگلیسی Angela Duckworth) در سال 1970 در آمریکا متولد شد و اکنون یکی از بزرگ‌ترین اساتید دانشگاه پنسیلوانیا در حوزه روان‌شناسی است. وی در کنار استادی در دانشگاه پنسیلوانیا در موسسه خودش هم تحقیق و پژوهش می‌کند. وی یک آزمایشگاه به نام کاراکتر دارد و تاکنون تحقیقات زیادی در آن انجام داده است. در واقع کتاب سرسختی حاصل تلاش‌های آنجلا داکورث در همین آزمایشگاه است.

آنجلا داکورث از پیروان واقعی روان‌شناسی موفقیت است. او تلاش می‌کند که فرهنگ آمریکایی را با قدرت اراده، تلاش، اشتیاق سوزان و پشتکار غنی کند و در این راه از هیچ تلاشی مضایقه نمی‌کند. تاکنون مراکز آمریکایی مهمی از جمله کاخ سفید، تیم‌های ملی آمریکا و مراکز بین‌المللی زیادی از جمله بانک جهانی از او درخواست کرده‌اند که با آن‌ها همکاری داشته باشد و فرهنگ خودش را در بین کارکنان این مراکز ترویج دهد.

نویسنده کتاب سرسختی در سال 2013 موفق شد جایزه‌ای تحت عنوان جایزه نوابغ را دریافت کند. کتاب سرسختی در سال 2016 به عنوان یکی از بهترین و ارزشمندترین کتاب‌های کسب و کار معرفی شد و در لیست پرفروش‌ترین کتاب‌های آمازون و نیویورک تایمز قرار گرفت. اکنون که با نویسنده کتاب سرسختی آشنا شدیم، زمان آن رسیده است که به خلاصه این کتاب بپردازیم و ببینیم که در این کتاب چه درس‌ها و نکات آموزنده‌ای وجود دارد.

پنج ایده اصلی و اساسی کتاب سرسختی

کتاب سرسختی بر پنج محور اصلی استوار است که هر کدام از این محورها می‌تواند به تنهایی زندگی یک فرد را متحول کند. حال اگر کسی این هنر را داشته باشد که این پنج محور را به صورت همزمان به حرکت و چرخش درآورد، بدون شک موفق خواهد شد. این ۵ ایده به ترتیب در زیر آورده شده است:

  1. سرسختی به این معنا است که یک هدف عالی و ارزشمند را در یک بازه زمانی طولانی مدت حفظ و دنبال کنید. یک هدف متعالی همان چیزی است که بیشترین علاقه را به آن دارید و همه هم و غمتان این است که آن هدف محقق شود. در واقع هدف متعالی یک قطب‌نما است که به تمام اهداف شما جهت می‌دهد و به آن‌ها معنا می‌بخشد.
مقالات

cbcb

انسان‌های سرسخت افراد خاص یا دارای توانایی‌های ویژه نیستند. با مطالعه کتاب سرسختی به خوبی درک می‌کنیم که افراد سرسخت این قدرت را دارند که

ادامه مطلب »